декоративна форма ( стилізація).
Витинанка – вид народного мистецтва.
Композиція «Дерево життя» (5клас)
Мета:1. Ознайомити з народним мистецтвом – витинанка;
види витинанок; оберегова символіка;
різноманітність форм і візерунків витинанок.
Ознайомити з історією виникнення витинанки.
2. Удосконалювати навички роботи з
папером та техніками
Виготовлення витинанки.
3.
Розвивати інтерес до естетичних цінностей українського народного
мистецтва.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: зразки композицій «Дерево життя», «Вазон»; репродукції
витинанок М.Теліженка, М.Павлової М.Руденко; медіо-проект
«Витинанка»; кольоровий папір,
картон,
ножиці, клей.
Хід
уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Розповідь учителя
З
давніх часів люди люблять прикрашати
жито, одяг, предмети побуту.
Декоративно
- прикладне мистецтво – є одним з найдавніших видів мистецтва.
Побутові речі та предмети вжитку
прикрашали орнаментами та візерунками (вишивкою, різьблення, малюнком,
витинанкою).
ІІІ. Повідомлення теми та
завдання уроку
Розповідь учителя
От і сьогодні ми поговоримо з вами про один з
видів народного мистецтва, що належить до декоративного - витинанка, з’ясуємо з вами історичні передумови виникнення витинанки,
визначимо – які є види витинанок .На основі
здобутих знань виконаємо власну композицію «Дерево життя» у техніці
витинанка.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Перш за все, дамо визначення терміну
«витинанка».
Витинанка—це
художній твір народного декоративно -
прикладного мистецтва у
вигляді витятої з одного чи кількох багатоколірних
аркушів паперу, орнаментованої чи
сюжетної композиції
Ажурні витинанки зі шкіри відомі щез V століття до н.е. А перші
паперові прикраси,
подібні до
традиційних українських
витинанок—виникли ще в Китаї. Їх поява пов’язана з винайденням паперу (105рік
н.е.).
Мистецтво вирізання з паперу зародилось
в Китаї. Витинанками «чуа - хуан» прикрашали
вікна замість фіранок на свята.
Тематикою зображення були боги, герої легенд, квіти, метелики, риби.
Крім декоративно прикраси витинанка
слугувала ще й трафаретом для нанесення відбитків
на дерев’яні вироби та тканину.
У ХIII ст. такі паперові
прикраси з’явилися в Персії, в ХV ст. потрапили
до Європи. Протягом XVIII - XIX ст. вони набули
поширення у Франції, Польщі, Литві.
За художніми особливостями виконання , витинанки поділяються на ажурні
(зображення міститься у прорізах) та
силуетні (зображення виступає силуетом);
одинарні та складні . Паперові прикраси бувають у вигляді фігурок, розет,
дерев, стрічок, фіранок, серветок, а також виставочних витинанок.
Під час розповіді вчитель демонструє зразки
витинанок.
Марія Руденко
І.Прокопенко
Українські народні паперові витинанки , як
прикраси сільських хат з'являються у середині XIX ст.
незалежно від писарських і дворянських витинанок. Орнамент традиційних
витинанок здебільшого геометричний і рослинний, трапляються також антропо- та
зооморфні фігурки, зображення предметів побуту, архітектури тощо. Папір при
витинанні складали вдвоє, вчетверо, увосьмеро, що дозволяло створити сталі
структури, композиції. Їх використовували для прикрашання стін, вікон, полиць,
груб, коминів,сволоків під стелею, печей.
Витинанки кінця XIX — початку XX ст. вирізняються високою художньою майстерністтю. У кожному регіоні та в багатьох осередка вони набули своєрідних локальних рис щодо трактування матеріалу, форми, силуету, технічної вправності, відчуття ритму, пропорцій, симетрії, багатства орнаментики.
Найбільш поширеними витинанки були на Поділлі, Подніпров'ї та Прикарпатті. На Подніпров'ї вони часто доповнювали хатні розписи. Для Поділля властиві два типи розташування витинанок на стінах — шпалерний і килимовий. На Прикарпатті їх наліплювали поздовжніми стрічками попід стелею, по сволоку, навколо вікон. Витинанки побутували у поєднанні зі шкіряними прикрасами, настінними розписами, вишивками, збагачуючи свої форми й орнаментальні мотиви. Сучасні витинанки перестали бути лише селянськими виробами та хатніми прикрасами. У 20—30-ті роки їх використовували для оздоблення клубів, читалень, стіннівок і плакатів. З 60-х років витинанки експонуються на виставках, їх застосовують для оформлення поліграфічної продукції.
Мистецтво витинанки символічне і має оберегову
символіку, як писанкарство, вишивка, ткацтво, що сягає своїм коріння
трипільської культури (IV-III тис. до н. е.). У витинанці , як в
декоративному мистецтві використовується
стилізація природних форм: зображення
квітів, дерев, рослин, птахів.
Виготовляли витинанки перед новорічними святами або на весні , коли за звичаєм поновлювали
оздоблення хати. Часто витинанки доповнювали розпис, а інколи вони повністю заміняли його. Витинанки приурочувались до певних подій
у житті селянина, і кожній відповідала певна традиційна символіка, композиція
(весільна, великоднева, врожайна).
Перегляд відео– презентації «Витинанка»
Але найбільш яскравим символом у
народному декоративному мистецтві є «Дерево життя» або «Вазон». Він складається
з трьох частин: верхня - символізує сферу богів, середня-життя людей и всього
живого на землі, нижня (коріння) –
основа і початок світу. Основним елементом зображення є деревце з квітами у горщечку, а доповнюють
його Сьогодні досить відомими майстрами народної творчості є Антоніна Герман,
Марія Гоцуляк, Віктор Наконечний, Дмитро Власійчук, Оксана Городинська,
Валентина Квасницька, Наталя Гуляєва, Тетяна Онілова, Лариса Шаран та багато
інших.
Сучасні
майстри і професійні художники виготовляють оригінальні картини, які можна
використовувати для прикрашання сучасного інтер’єру . Ще витинанку
використовують для ілюстрації та оформлення книг, журналів, листівок.
V. Практична робота
Виявляється,
що звичайними ножицями, із звичайного паперу, можна вирізати не лише зірочки, а
цілі картини. (Демонстрація наочного матеріалу). Від такої роботи душа отримує
естетичну насолоду, позитивну енергію, хочеться творити.
Тепер перейдемо до творчого і казкового дійства - власної практичної
роботи по виговленню витинанки, виконувати будемо за такою схемою:
Схема послідовності виконання
роботи:
1. Вибір композиції.
2. Ескіз майбутньої роботи
3. Підбур кольорової гами паперу
4. Аркуш паперу перегнути навпіл. Виконати малюнок на зворотному боці.
5. Вирізати всі елементи, як єдине
зображення
6. Виміряти середину основи на яку будемо клеїти.
7. Наклеїти на картон.
Учні виконують самостійно,
вчитель перевіряє правильність виконання роботи та допомагає індивідуально.
VI. Подсумок
уроку
Аналіз та оцінювання робіт.
Виставка найкращих робіт. Виконана робота витинанка – є
видом народного декоративного мистецтва, яка має певні народні традиції, та
стала сучасним мистецтвом та промислом.
Ілюстративний матеріал до урок





_____________________________________________________
Тема:
Перехід від площинного зображення до об’ємного .
Декоративна
стилізація.
Композиція «Метелики на квітучій галявині»
Аплікація в поєднанні з
паперопластикою та витинанкою
Мета:
1.Поглибити знання учнів з видами роботи над папером:
аплікація,
витинанка, паперопластика.
2. Навчити виконувати
декоративну стилізацію природніх
форм в папері.
3. Розвивати образне
мислення, асоціативну пам'ять , увагу,
спостережливість.
Прививати любов до
природи.Виховувати
акуратність під час роботи .
Тип уроку: комбінований .
Техніки:
паперопластика, аплікація, витинанка.
Обладнання: зразки композицій ; схеми виконання роботи,
медіо- презентація
«Декоративна композиція»;
Уч: кольоровий
папір,білий та кольоровий картон,
ножиці,
клей, альбом.
Хід уроку
І.
Організація класу
ІІ.
.Актуалізація опорних знань
Бесіда.
На попередніх уроках ми з вами виконували
декоративну композицію на папері .
Давайте пригадаємо основні термі
Опитування:
- Дайте
визначення терміну « стилізація». (Перетворення природніх форм у декоративні ,із
збереженням характерних ознак).
- Які види роботи з папером ви знаєте? (Аплікація,
витинанка, пап’є-маше,
квілінг, колаж, декупаж, орігамі, конструювання та
інші).
-До якого виду мистецтв належать ці види роботи? (
Декоративно-прикладне мистецтво ).
Декоративно
– прикладне мистецтво - це мистецтво створення ужиткових та побутових
предметів, що містять у собі художньо – естетичні атрибути й призначенні не
тільки для задоволення практичних потреб , але й для прикрашання житла,
архітектурних споруд тощо. До галузі декоративно-прикладного мистецтва
належить: художньо виконанні меблі, посуд, одяг, килими, вишивка, а також орнаментовані розписи.
Скульптурно-декоративне зображення.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності
Людина
завжди прагнула прекрасного, до
створення естетичних та корисних речей. Натхнення можна черпати з природи, адже
вона така різноманітна у своїх проявах – які чудові квіти, дерева, ягоди та
все, що ми бачимо довкола – таке прекрасне та неповторне. Цю расу можна
відтворити і в неживих, декоративних матеріалах, а саме в папері.
IV. Повідомлення теми уроку
Сьогодні
на уроці ви будете виготовляти декоративну
композицію Метелики на квітучій галявині» у поєднанні технік витинанка, аплікація,
паперопластика. Даною композицією можна прикрасити інтер’єр, подарувати
близьким родичам та друзям, адже найцінніші ті речі, які створенні власними
руками.
V. Вивчення нового
матеріалу
Бесіда
Для того, щоб
виконати дану композицію, пропоную вирушити у віртуальну подорож у літній день, на квітучу галявину з пурхаючи над квітами метеликами.
Перегляд відео – презентації «Мій рідний край».
- Скажіть мені, чи любите ви літо?
- Чи
подобається вам гуляти на природі, спостерігати за
різнобарвними
метеликами?
-
А чи всі квіти однакові
за формою, кольором?
-
Чи подобається вам створювати квіти з паперу?
Розповідь вчителя
Виготовлення з паперу квітів, стає в наш час
популярним видом творчості і являється чудовою можливістю самовираження, яка
доступна майже всім. Існує велика кількість способів, як створити квіти з
паперу, що може задовольнити як професіоналів так і
любителів. Красиві паперові квіти
можуть
створити навіть діти за допомогою дорослих або самостійно. Квіти з
паперу
для дітей, розвивають уяву та фантазію, старанність та посидючість,
художній
смак та моторику рук. В такому виді творчості легко створити власні оригінальні
вироби . Ще в далекому минулому паперові
квіти в якості прикрас використовували жінки древнього Єгипту, ними прикрашали храми середньовічної Європи, а
близько трьохсот років тому з’явились перші фабрики по виготовленню квітів.
Як можна використовувати паперові квіти? По
– перше, точно так, як і справжні. Їх можна дарувати, з них можна складати
композиції, прикрашати листівки, рамки
для фото, використовувати для прикрашання інтер’єру. На протилежність живим
квітам вони більш довговічні . По друге, з плоских фігур створюються чудові
картини. В Японії створення подібних картин з паперу стало справжнім
мистецтвом.
Квіткові композиції на сьогоднішньому уроці потрібно
виготовити за допомогою аплікації, витинанки, паперопластики.

Пропоную
вам створити кущик кульбабки з метеликом, але за бажанням можна обрати свою
власну творчу композицію. Обов’язкова умова виконання роботи – використати
прийоми роботи над папером, як витинанка
(метелик), аплікація (стебло та нижні листочки), паперопластика ( додаткові
листочки та квіти).
Давайте пригадаємо терміни, якими ми будемо користуватись на уроці.
Аплікація – спосіб створення зображень шляхом нашивання або наклеювання
на тканину, папір тощо різнокольорових клаптиків тканини, паперу і т.д.; твір
виконаний у такій техніці.
Витинанка – художній твір народного декоративно – прикладного мистецтва
у вигляді витятої орнаментованої чи сюжетної композиції.
Паперопластика – моделювання та конструювання з паперу, створення
об’ємних предметів використовуючи різні технічні прийоми.
Таблиці послідовності
виконання об’ємних квітів:
Т.1 Т.2 Т.3



3
Розгляньте дані таблиці: Т.1 – квіти, Т.2 – серединки квітів, Т.3 –
листочки та трава.
Пояснення вчителем виконання роботи за
таблицями
Метелик виконуємо у техніці витинанка. Скласти аркуш паперу навпіл (за
будовою метелик – симетричний) , малюємо лише одну половинку метелика, нанести
візерунок в середині, вирізати.



Демонстрація зразків творчих
композицій по даній темі :






Кольорову гаму обираєте самостійно, можливе виконання даної роботи лише
з білого паперу.
VI Практична робота
Етапи виконання роботи:
1. Ескіз композиції в
альбомі.
2. Кольорове вирішення.
3. Визначення елементів
композиції, що до технік виконання.
4. Вирізання.
5. Наклеювання плоских
елементів.
6. Надання об’єму різними технічними
прийомами роботи з папером окремим частинам.
7. Вирізання метелика.
8. Наклеювання на пів об’ємних елементів.
Виконання самостійно учнями
роботи за поданою схемою. Вчитель
допомагає учням індивідуально. Найбільш типові помилки – пояснює на
клас.
VII Підсумок уроку
Опитування по темі уроку:
-
терміни;
-
види роботи з папером
Виставка найкращих робіт.
Виставлення оцінок за композицію та відповіді.
___________________________________________________
___________________________________________________
Тема: Властивості паперу
Перехід від площинного зображення до напів об’ємного .
Створення Декоративної композиції.
Створення Декоративної композиції.
Листівка «Подарунок мамі»
Аплікація в поєднанні з
паперопластикою.
Мета:
1.Поглибити знання учнів з видами роботи з папером:
аплікація, колаж, паперопластика.
2. Навчити виконувати
декоративну стилізацію природніх
форм в папері.
3. Розвивати образне
мислення, асоціативну пам'ять , увагу,
спостережливість.
Прививати любов до
природи. Виховувати
акуратність під час роботи .
Тип уроку: комбінований .
Техніки:
паперопластика, аплікація.
Обладнання: зразки композицій ; схеми виконання роботи,
медіо- презентація
«Декоративна композиція»;
Уч: кольоровий
папір,білий та кольоровий картон,
ножиці,
клей, альбом.
Хід уроку
І.
Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Людина завжди прагнула прекрасного, до створення естетичних та
корисних речей. Натхнення можна черпати з природи, адже вона така різноманітна
у своїх проявах – які чудові квіти, дерева, ягоди та все, що ми бачимо довкола
– таке прекрасне та неповторне. Цю расу можна відтворити і в неживих,
декоративних матеріалах, а саме в папері.
Сьогодні на
уроці ми спробуємо створити декоративну композицію, що стане чудовим подарунком
рідним матусям.
1
Папір – один з простих, найбільш доступних
і легких в обробці матеріалів. З нього можна зробити багато різноманітних
виробів, які завжди знайдуть практичне використання.
Папір
зустрічається всюди і широко використовується як матеріал для виробів.
Звичайний аркуш паперу легко можна перетворити в капелюшок від сонця, а
використовуючи певні навики, цей аркуш може стати пташкою, квіткою чи кумедною
тваринкою.
Папір
-- матеріал універсальний. Він легко ріжеться, рветься, скручується,
згинається, склеюється різноманітними клеями. Вироби з нього довго не втрачають
форму і якість. Завдяки цим властивостям папір є чудовим матеріалом в роботі з
дітьми. Поряд з іншими матеріалами його обробка має важливе значення для
всебічного розвитку школярів.
ІІ. .Актуалізація опорних знань
Бесіда.
Давайте пригадаємо основні термі вже відомі з попередніх уроків.
Опитування:
- Дайте
визначення терміну « стилізація». (Перетворення природніх форм у декоративні
,із збереженням характерних ознак).
- Які види роботи з папером ви знаєте?
До видів роботи з папером належать:
-
аплікація;
-
витинанка;
-
декупаж;
-
квілінг;
-
кірігамі;
-
колаж;
-
конструювання;
-
кусудама
-
орігамі;
-
пап’є-маше;
-
паперопластика;
-
скапбукінг.
-До якого виду мистецтв належать ці види роботи? (
Декоративно-прикладне мистецтво.)
Декоративно
– прикладне мистецтво - це мистецтво створення ужиткових та побутових
предметів, що містять у собі художньо – естетичні атрибути й призначенні не
тільки для задоволення практичних потреб , але й для прикрашання житла,
архітектурних споруд тощо. До галузі декоративно-прикладного мистецтва
належить: художньо виконанні меблі, посуд, одяг, килими, вишивка, а також орнаментовані розписи.
IV. Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці ви будете виготовляти декоративну композицію
Листівка «Подарунок
мамі» у поєднанні технік аплікація та паперопластика. Даною композицією можна
прикрасити інтер’єр, подарувати рідній
матусі, адже найцінніші ті речі, які створенні власними руками.
V. Вивчення нового
матеріалу
Бесіда
Виготовлення з паперу квітів, стає в наш час
популярним видом творчості і являється чудовою можливістю самовираження, яка
доступна майже всім. Існує велика кількість способів, як створити квіти з
паперу, що
може задовольнити як професіоналів так і
любителів. Красиві паперові квіти
можуть
створити навіть діти за допомогою дорослих або самостійно. Квіти з
паперу
для дітей, розвивають уяву та фантазію, старанність та посидючість,
художній
смак та моторику рук. В такому виді творчості легко створити власні оригінальні
вироби . Ще в далекому минулому паперові
квіти в якості прикрас використовували жінки древнього Єгипту, ними прикрашали храми середньовічної Європи, а
близько трьохсот років тому з’явились перші фабрики по виготовленню квітів.
Як
можна використовувати паперові квіти? По – перше, точно так, як і справжні. Їх
можна дарувати, з них можна складати композиції, прикрашати листівки, рамки для фото,
використовувати для прикрашання інтер’єру. На протилежність живим квітам вони
більш довговічні . По друге, з плоских фігур створюються чудові картини. В Японії
створення подібних картин з паперу стало справжнім мистецтвом.
Квіткові композиції у вигляді листівки на сьогоднішньому уроці
потрібно виготовити за допомогою аплікації та паперопластики.
Давайте
пригадаємо терміни, якими ми будемо користуватись на уроці.
Аплікація (лат. Application – прикладання, приєднання) – спосіб створення
орнаментів, візерунків, зображень шляхом
нашивання або наклеювання на тканину, папір
різнокольорових клаптиків тканини, паперу і т.д.; твір виконаний у такій
техніці.
Аплікація відрізняється від інших видів
образотворчих технік – силуетністю, площинним узагальненням
образу, однорідністю кольорової плями (локальністю) великих кольорових плям,
виразністю зображення, більш узагальненою формою.
Класифікація аплікації:
-
за формою: об’ємна та площина;
-
за кольором: однокольорова,
багатокольорова;
-
за темою: предметна, сюжетна,
декоративна.
3
Паперопластика – моделювання та конструювання з паперу, створення
об’ємних предметів використовуючи різні технічні прийоми.
Пояснення вчителем
виконання роботи з використанням таблиць
на створення квітів.
Скласти аркуш паперу навпіл, що буде основою
листівки. Кольорову гаму обираєте самостійно,
можливе виконання даної роботи лише з білого паперу.
Таблиці послідовності
виконання об’ємних квітів:
(презентація)
Зразки виготовлення
квітів з паперу
(презентація)
Технологія виготовлення
квітів
Виріб І. Квіткова композиція: «Квітуча гілочка»
Ці квіти виконанні в змішаній техніці. Пелюстки та листочки – в техніці
орігамі з кіл. Також використовується
техніка скручування.
1. Для квітки взяти 5 кіл
діаметром 5см.
2. Зігнути коло навпіл.
3. Загнути кут від середини
вниз.
4. Розкрити пелюстки.
5. Отримаєте об’ємну
пелюстку. Можна складку підклеїти, але не обов’язково.
6. На маленьке коло
приклеюємо пелюстки . Кожна
слідуюча на попередню. Всі згини
сходяться в одній точці .
7. Приклеюємо всі 5
пелюсток.
8. Прикрасьте серцевину
кульками скатаними з гофрованого паперу.
9. Для листочка візьміть
зелене коло, складіть навпіл.
10.
Зігніть трішки край від центра.
11.
Відігніть попереду та позаду.
12.
Розкрийте листочок.
28
Виріб V. Об’ємна
квітка « Цвіт яблуні»
Демонстрація зразків творчих
композицій по даній темі :
VI Практична робота
Етапи виконання роботи:
1. Ескіз композиції в
альбомі.
2. Кольорове вирішення.
3. Визначення елементів
композиції, що до технік виконання.
4. Вирізання.
5. Наклеювання плоских
елементів.
6. Надання об’єму різними
технічними прийомами роботи з папером
окремим частинам.
7. Наклеювання на пів об’ємних елементів.
Виконання самостійно учнями
роботи за поданою схемою. Вчитель
допомагає учням індивідуально. Найбільш типові помилки – пояснює на
клас.
VII. Виконання творчої роботи на
створення власно композиції (за вибором)
Для
творчої роботи Пропоную вам створити кущик кульбабки з метеликом, але за
бажанням можна обрати свою власну творчу композицію. Обов’язкова умова
виконання роботи – використати прийоми роботи над папером, аплікація (стебло та нижні
листочки), паперопластика ( додаткові листочки та квіти).
Приклади
робіт (презентація)
VII Підсумок уроку
Опитування по темі уроку:
-
терміни;
-
види роботи з папером
Виставка найкращих робіт.
Виставлення оцінок за композицію та відповіді.
Електронний варіант уроку "Властивості паперу" з ілюстративним матеріалом
https://drive.google.com/file/d/0BwqRumFYvbmtbUJfQW8wdXYzTDA/view?usp=sharing
Немає коментарів:
Дописати коментар